Donošenje zakona o posredovanju u prometu nepokretnosti za cilj je imalo da obezbedi pravnu sigurnost za građane i pravna lica u korišćenju usluga posrednika u prometu i zakupu nepokretnosti.

Zakon između ostalog jasno definiše pravo posrednika na naplatu posredničke provizije od nalagodavca sa kojim ima potpisan ugovor o posredovanju i to u momentu zaključenja ugovora, odnosno predugovora za koji je posrednik posredovao. Međutim zakon nije bio precizan kada je u pitanju sama visina posredničke provizije. Koje su dobre i loše strane ovakve „rupe“ u zakonu?

Kako navode sa portala NadjiDom.com neretko im se javljaju zbunjeni potencijalni kupci i zakupci, kojima nije jasno zbog čega se razlikuju posredničke provizije koje su navedene u oglasima, zbog čega nekad provizija nije navedena, da li je to znak lošijeg kvaliteta usluge… U našoj zemlji praksa agencija po pitanju naplata provizija se razlikuje od grada do grada. Nekad se naplaćuje i od kupca i od prodavca, a nekad samo od jednog ili drugog. Razlozi za ovakvu promenljivu se nalaze u različitom odnosu ponude i potražnje nekretnina, ali i navikama i interesima samih agencija.

Posredničke provizije u Beogradu

Ukoliko pođemo od Beograda koji ima najveći udeo na tržištu nepokretnosti, praksa agencija je da proviziju naplaćuju i od prodavaca i od kupaca, i to u visini od po 2%. Vlasnik agencije za nekretnine „Bg posrednik“ Branko Šajkunić ovakvu praksu u glavnom gradu objašnjava na sledeći način:

“Zakonom o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti umnogome je doveden u red, rad posrednika u prometu nepokretnosti. S tim što je ostavljen prostor svakoj agenciji-posredniku da uredi svoje poslovanje obaveznim određivanjem Opštih uslova poslovanja sa cenovnikom, što je ostavilo mogućnosti da posrednička provizija bude različita.

Pre donošenja zakona, praksa u Beogradu je bila naplata provizije 3% od kupca. Donošenjem zakona nastala je obaveza sklapanja ugovora o posredovanju sa prodavcem i sa kupcem kao nalogodavcima. Samim tim je obaveza naplate troškova podeljena i definisana za svakog nalogodavca. Na tržištu nekretnina u Beogradu posrednička nadoknada je po 2% za stranu. Na žalost, u praksi postoji bezrazložno korigovanje provizije od strane posrednika koji time žele da obezbede prednost u odnosu na konkurenciju što u svakom slučaju vodi ka smanjenju kvaliteta usluge.”

Ilustracija; Foto: Irma eyewink/Shutterstock
.

Posredničke provizije u Novom Sadu

Praksa je na primer, potpuno drugačija kada je u pitanju prodaja nekretnina u Novom Sadu, gde proviziju plaća samo kupac u visini od 3%. Izuzetak je jedino u slučaju prodaje novoizgrađenih stanova gde se provizija naplaćuje od investitora.

Posredničke provizije u Nišu i Kragujevcu

Najvažniji uticaj na visinu i način plaćanja posredničke provizije ima stanje na tržištu nepokretnosti, tako da u regionima gde su ogromne ponude, a tražnje minimalne ili ih nema, stimuliše se kupovina smanjenjem provizije za kupca i prebacivanjem kompletne provizije na prodavca. Upravo zato u gradovima poput Kragujevca i Niša, provizija od 3% se naplaćuje od prodavca. Agencije u ovim gradovima smatraju da je prodavac taj kome agencija pruža uslugu posredovanja i pronalaženja kupca.

Ipak svedoci smo da je i ovim gradovima danas ponuda nekretnina sve manja, pa agencije zapravo imaju mnogo veći posao da kupcima kojih je sve više, pronađu adekvatnu nekretninu. Zbog toga postoje pokušaji da se trošak provizije podeli na obe strane. Međutim, za sada je neke navike još uvek teško promeniti.

Posredničke provizije u drugim gradovima

Istu praksu nalazimo i u Jagodini, Paraćinu, Leskovcu, Vranju gde se provizija kreće od 2% do 3% i naplaćuje i sključivo od prodavca.

Provizije u turističkim mestima poput Zlatibora, Vrnjačke Banje, Kopaonika… često se naplaćuju od kupaca. Kako su nam sa portala NadjiDom.com naveli, razlog za to je pretpostavka da nekretnine u ovim mestima kupuju oni koji imaju višak sredstava na rapolaganju pa na ovakvim destinacijama vide dobru prilku za investiranje, što zbog brzog povrata uloženog novca što zbog sopstvenog komfora.

Zašto agencije naplaćuju proviziju?

Osnovni razlog postojanja posrednika na tržištu nekretnina je pružanje kvalitetne usluge i to kvalitetnim, a pre svega sigurnim prometom nepokretnosti gde će interes nalogodavca biti maksimalno zaštićen. Tada će posrednik opravdati svoje prisustvo i zaraditi svoju proviziju. Kako se može zaključiti, postoje objektivni razlozi zbog kojih se provizije od mesta do mesta razlikuju i određena fleksibilnost je nužna kako bi sve strane bile zadovoljne. Sa druge strane prevelika sloboda u određivanju ovih naknada, dovodi do nelojalne konkurencije koja umanjuje vrednost i kvalitet posla koju posrednici obavljaju. Dakle, kupci i prodavci moraju biti svesni toga, da sa smanjenjem provizije moraju računati na umanjenje kvaliteta ili čak kod pojedinih i nepružanje usluge. Obaveza kvalitetne usluge podrazumeva redovnu obuku samih posrednika, adekvatnu pravnu podršku, posredovanje u pregovorima, praćenje nalogodavca kroz ceo proces kupoprodaje, oglašavanje, velike administrativne obaveze uvođenjem mnogih zakona koje uređuju rad na našem tržištu… Za sve to svaki posrednik redovno izdvaja velika sredstva. Tako da u ovom slučaju najjeftinije nije najbolje…

Izvor: https://www.prva.rs